POMPY KRZYWKOWE

Pompy krzywkowe

Pompy krzywkowe

Pompa krzywkowa inaczej zwana kłykciową to grupa pomp, których organem roboczym jest jest rotor. W pompie krzywkowej są dwa rotory, czyli krzywki. Krzywki mogą przyjmować różny kształt w zależności od przeznaczenia pompy i wymaganych właściwości pompy. W tej grupie pomp możemy zaoferować następujące wykonanie:

Pompy krzywkowe - zestawienie
pompy krzywkowe spożywcze
w wykoniu STANDARD
pompy krzywkowe przemysłowe
w wykonaniu STANDARD
pompy spożywcze i przemysłowe 
PREMIUM
Pompa-krzywkowa-spożywcza Pompa krzywkowa z gumowymi rotorami Pompa krzywkowa spożywcza i przemysłowa w wykonaniu premium
Wydajność: 
Ciśnienie pracy:  
Temperatura:  
Chropowatość: 
Części stałe: 
do 163 m3/h
do 8 bar
do 150°C
od Ra 0,4 µm
do 30 mm
Wydajność:  
Ciśnienie pracy:  
Temperatura:  
Wysokość zasysania: 
Części stałe: 
do 230 m3/h
do 8 bar
do 80°C
do 7 - 8 m
do 25 mm
Wydajność:                     
Ciśnienie pracy:              
Temperatura:                   
Wysokość zasysania:     
Części stałe:                   
Lepkość:                          
Chropowatość:               
do 170 m3/h
do 64 bar
-60 do 400°C
do 8 m
do 60 mm
do 1.400.000 mPas
od Ra 0,4 µm

 

Zasada działania pompy krzywkowej jest bardzo prosta. Obracające się rotory otwierają i zamykają komory transportowe tworzone pomiędzy sobą tworząc podciśnienie po stronie ssawnej i wypychając ciecz po stronie tłocznej. Takie sposób działania klasyfikuje pompy krzywkowe w grupie pomp wyporowych.

Opis dodatkowy
 

Pompy krzywkowe

Pompy krzywkowe w standardowym wykonaniu spełniają podstawowe wymogi sanitarne pozwalające na pracę w branży spożywczej, kosmetycznej czy nawet farmaceutycznej. Wykorzystując potencjał nowoczesnych technologii dbamy o to, aby nasze rozwiązania były korzystne i praktyczne. Proponujemy więc wysoki standard produktu w korzystnej cenie. Jesteśmy przekonani, że pompy krzywkowe są montowane w Polsce przez naszych mechaników, dzięki temu możemy zaoferować najlepszy poziom cenowy przy zachowaniu trwałości pompy. Ze względu na fakt, iż pompy te są stale ulepszane, chętnie udostępnimy je do testów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapytaj o możliwość testu pompy naszego inżyniera doboru.

Wymagające branże objęte określonymi przepisami bezpieczeństwa i standardów poszukują rozwiązań, które spełnią wysokie wymagania procesu produkcji. Mechanizm pomp krzywkowych został przygotowany z myślą o sytuacjach wymagających specyficznych warunków eksploatacyjnych, gdzie każdy parametr techniczny ma istotny wpływ na satysfakcjonujący proces użytkowania. Nic więc dziwnego, że ich potencjał jest szczególnie istotny dla wymogów sektora spożywczego czy farmaceutycznego, gdzie zarówno sposób dostarczania rozwiązań, jak i finalne produkty narzucają wymagające standardy technologiczne.

Do czego służy pompa krzywkowa?

Pompa krzywkowa znajduje zastosowanie w procesie tłoczenia cieczy, których cechą charakterystyczną jest delikatna struktura oraz lepkość, dlatego wykorzystywane są w procesie obróbki mleka, syropów glukozowych, lodów, ciasta chlebowego czy miodów . Do zalet pomp krzywkowych należy między innymi praca z niską prędkością, co skutkuje mniejszą awaryjnością urządzenia oraz gwarantuje dokładność umycia w przepływie bez konieczności rozbierania pompy. Ponadto prędkość dopasowana do konsystencji cieczy ma bezpośredni wpływ na ich strukturę. Im wolniejszy proces i mniejsza siła ścinająca tym lepsze warunki dla struktury cieczy o wrażliwych składnikach jednostkowych.

Zapotrzebowanie na pompy krzywkowe oraz ich niesamowite możliwości rosną z dnia na dzień. Dzięki niezbędnym certyfikatom modele te zyskały zaufanie wśród przedsiębiorców z branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej czy biotechnologicznej, gdzie szczególnie istotną kwestią pozostaje nienaganna higiena.

Jak działa pompa krzywkowa?

Pompa krzywkowa w wykonaniu standardowym to pompa ssąca na mokro, co oznacza, że do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego napływu cieczy po stronie ssącej. Ciecz, która napłynie do pompy doszczelnia przestrzenie pomiędzy rotorami a korpusem, dzięki czemu pompa wykazuje zwiększone możliwości ssące. Ciecz znajdująca się w pompie jest wypierana z obszaru odpowiedzialnego za ssanie organami roboczymi w postaci rotorów (kłykci). W pompie krzywkowej znajdują się dwa rotory, których kształt zależy między innymi od konsystencji pompowanej cieczy oraz zawartości ciał stałych. Rotory mogą być jednoramienne (sierpowe), dwuramienne, trzyramienne (koniczynka) oraz inne. Rotory obracają się bezkontaktowo, a ich synchronizacja odbywa się poza pompowaną cieczą w komorze przekładni, która jest odseparowana od głowicy pompy. Brak tarcia pomiędzy organami roboczymi pozwala na pracę na sucho, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia uszczelnień mechanicznych. Jako profesjonalna firma posiadamy rozwiązania zabezpieczające takie przypadki.

Pompa krzywkowa to przedewszystkim trwała konstrukcja. Zamontowane rotory na zewnętrznie synchronizowanych wałkach gwarantuje bezkolizyjną pracę. Synchronizacja opiera się na dwóch kołach zebatych zamkniętych pomiędzy łożyskami w osobnej komorze olejowej. Dzięki temu oba rotory w pompie krzywkowej pracują samodzielnie, nie powodując tarcia pomiędzy rotorami.

Pompy krzywkowe cechują się również delikatnym tłoczeniem (pompowaniem) cieczy ze strony ssącej na strone tłocząną.

Wysokie ciśnienie procesowe to kolejna zaleta tych pomp. Dzięki przemyslanej kontrukcji pompa może pokonać wysokie opory tłoczenia, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie.

Pracuje na sucho.  Jedynym elementem trącym w pompie krzywkowej to uszczelnienie wału. Tutaj pojawia się rozwiązanie w postaci podwójnego uszczelnienia mechanicznego, które po doprowadzeniu niewielkiej ilości cieczy kompatybilnej z pompowanym medium chłodzi i smaruje uszczelnienia. Taka konstrukcja zabezpiecza pracę pompy na sucho w 100%. Teraz bez obawy o potęcjalne zniszczenia pompa może pracować nawet w przypadku braku pompowanej cieczy.

Samozasysanie na sucho nie jest  najmocniejszą stroną pompy krzywkowej, tylko pompy z gumowymi rotorami, gdzie wystepuje doszczelnienie pomiędzy rotorem a korpusem pompa wytwarza podciśnienie na sucho, jednak w tym wypadku praca na sucho nie jest możliwa. 

Jak widać jedna cecha potrafi być wadą i zaletą, dletgo zapraszamay do kontaktu, aby nasz doświadczony inżynier mógł przeanalizować warunki pracy. W takim wypadku dostajecie państwo gwarancje aplikacji - pompa pracuje prawidłowo.

 

Budowa pompy krzywkowej

Pompy krzywkowe to bardzo prosta konstrukcja. Kilka precyzyjnie wykonanych elementów połączonych w jedną całość gwarantuje prawidłową bezawaryjną pracę. Na schemacie zaznaczono podstawowe elementy budowy.

Prostota budowy pomp krzywkowych to również łatwość serwisu niewymagająca wyspecjalizowanych narzędzi a jedynie zapoznania się z instrukcją obsługi.

Warto w tym miejscu poświęcić kilka słów więcej samym rotorom, które mogą przybierać różne kształty w zależności od przeznaczenia pompy.

 

 

Kształt stosowanych rotorów w pompie krzywkowej.