Pompa płuczkowa – co wziąć pod uwagę przy wyborze pompy na wiertnicę.

Pompa płuczkowa jak sama nazwa wskazuje to urządzenie, które współpracuje z wiertnicą. Pompowana płuczka bentonitowa, polimerowa, olejowa, wodna czy emulsyjna ma za zadanie zadbać o narzędzia czyli elementy wiertnicy, o smarowanie pompy oraz wypłukać otwór z wiercin. Wydobycie urobku na powierzchnie poprzez pompę płuczkową zabezpiecza również ściany otworu przes ponownym zasypaniem, ale jak wybrać odpowiednią pompę ? Poniżej możesz dopasować dostępny przepływ oleju i jego ciśnienie na wiertnicy do wydajności pompy śrubowej do pompowania płuczki. To bardzo istotny element doboru odpowiedniej pompy. Zbyt niski przepływ oleju względem wymagań silnika hydraulicznego może ograniczyć zakres wydajności pompy. 

 

Wybierz odpowiednią pompę płuczkową
Skonfiguruj pompę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Krok 1 z 2
Wydajność pompy: 500 [l/min]
Ciśnienie tłoczenia płuczki: 10 [bar]
Wybrana wartość: 70 [l/min]
Wskaż ile oleju może zabrać z układu hydrauliki silnik pompy.
Wybrana wartość: 150 [bar]
Wskaż ciśnienie oleju w układzie hydrauliki dostępne do ciągłej pracy pompy.

wymiary pompy subowej na wiertnicę

Jaką pompę wybrać ?

Wybór pomp płuczkowej można uzależnić od kilku zewnętrznych czynników, które już na samym początku mogą determinować nam rodzaj pompy.

Jak głębokość odwiertów wpływa na wybór pompy płuczkowej ?

Czy rodzaj pompy płuczkowej ma wpływ na glębokość odwiertów ?  Tak.

Jeżeli będziesz chciał zrobić odwiert powyżej 50 m za pomocą pompy wirowej, której podnoszenie to 60m, to może się okazać, że w tym punkcie pracy jest zerowy przepływm czyli 0 l/min. Pompa będzie się kręcić w miejscu, a wiertnica zużyje więcej paliwa.

Jeżeli ten sam odwiert będziesz chciał wykonać pompą nurnikową, to dasz radę, ale. Zużyjesz dużo więcej paliwa ponieważ pompy nurnikowe czy tłokowe potrzebują dużo więcej mocy na wale do normalnej pracy.

Dlatego proponujemy pompy śrubowe, które w pewnych warunkach pracy są niezastapione.

Pracując w wiertnictwie już wiesz jakich zleceń masz najwięcej, tych głębokich czy tych płytkich. Jeżeli dopiero zaczynasz to warto przemyśleć pod które zlecenia przygotowujesz swoją maszynę. Pamiętaj, że rynek się rozwija, a do wykonania płytkich otwór jest już kolejka chętnych, więc może warto pomyśleć o zapasie mocy by móc obsłużyć również te głębsze odwierty, jeżeli oczywiście twoja maszyna na to pozwala.

Czy typ wiertnicy wpływa na wybór pompy płuczkowej ?

Typ wiertnicy ma duże znaczenie przy późniejszym wyborze pompy płuczkowej.  Mając wiertnicę już wiesz jak głębokie odwierty będziesz wiercił, czyli na jaką głębokość jest przygotowana. Od tego jak głębokie odwierty będziesz wykonywał, będzie zależało ciśnienie robocze płuczki, a tym samym i pompy. Im głębiej tym wyższe ciśnienie jest potrzbne. Przy pompie śrubowej ma to związek ze stopniami. Każdy stopień (sekcja) rotora to 6 bar ciśnienie. Czyli pompa dwustopniowa ma 12 bar ciśnienia roboczego.  Niezależnie od tego jaką pompę wybierzesz dobrze jest dobrać pompę ze stopniem zapasu. Jeżeli wiercisz otwory do 70-80 metrów to pompa 12 barowa jest optymalnym wyborem. Taki zapas mocy daje pewność, że niewiele zskoczy Cię podczas wiercenia, bo pompa będzie miała moc do udrażniania zatorów.

Użytkownicy tych pomp twierdzą, że otwory 150m też można wykonać. Wiąże się to z większym zużyciem statora i rotora, ale te odwierty są lepiej płatne i warto móc je zrobić. Dobra pompa śrubowa Bellin jest warta polecenia.

Ile wytrzyma pompa płuczkowa ?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona jak złożona jest również geologia. To od niej bardzo często będzie zależała wytrzymałość naszej pompy. Drugim składnikiem będzie system oczyszczania płuczki powrotnej. Czy uzywasz dołków, czy masz prase filtracyjną.  Prędkość obrotowa pompy w punkcie pracy, im wyższa prędkość obrotowa tym większe zużycie organów roboczych. Jeżeli wybierasz pompę wirową to masz 1500 obr/min, ale pompa jest tania, łatwo ją wymienić na nową. Przy wyborze pompy śrubowej też trzeba uważać. Tę samą wydajność można uzyskać małą pompą z szybkimi obrotomi (pow. 400 obr/min), albo normalną pracą w granicy 200-300 obr/min. 

Dlaczego urobek nie wypływa ?

Urobek wypływający wraz ze zwiercinami to znak, że wszystko idzie zgodnie z założeniem, otwór jest sukcesywnie pogłębiany, oczyszczany przez płuczkę, a ścianki zabezpieczone np. przez wodny roztwór bentonitu. Co jednak w przypadku, gdy urobek nie wypływa ? 

Przypadek 1 – wysokie ciśnienie płuczki wiertniczej

Pierwszym miejscem weryfiakjci powinien być manometr zainstalowany za pompą płuczkową, który pokaże jakie opory tłoczenia musi pokonać płuczka. Wysokie ciśnienie na manometrze oznacza, że pompa działa  a płuczka jest gdzieś zablokowana. Najczęście jest to związane z geologią i należy zastanowić się jakie czynności operatorskie powinny być wykonane, aby udrożnić przepływ.

Przypadek 2 – nieskie ciśnienie płuczki wiertniczej

Wartość ciśnieninia na manometrze płuczki wierntniczej jest niższe niż zwykle, płuczka a nie wypływa. Taki przypadek może oznaczać, że pompa nie podaje płuczki. Spradź czy wał pompy się obraca. Przyczyną tego, że pompa nie pompuje może być kilka. Weryfikację problemu można zacząć od manometru oleju podawanego na silnik hydrauliczny do pompy na wiertnicy. Więcej informacji płynie z przepływomierza oleju, ale ten czesto nie został uwzględniony na maszynie. Z ciśnienie oleju wiemy jak dużą moc pobiera pompa, natomiast po przepływie oleju moglibyśmy oszacować prędkość obrotową pompy, co przekłada się proporcjonalnie na wydajność płuczki.  Jeżeli wszystkie zewnętrzne przyczyny zostały sprawdzone i wyelimonowane to przechodzimy do przyczyn wewnętrznych. Być może organy robocze, stator pompy płuczkowej, wirnik lub inny element roboczy zużył się i należy go wymienić lub w przypadku pomp śrubowych na wiertnicy można jeszcze domowym sposobem zregenerować go i ponownie użyć. Ta metoda nie wydłuży znacząco życia pompy, ale pozwoli na dokończenie pracy i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pompy śrubowej jako pompy płuczkowej.

Jaka jest funkcja pompy płuczkowej ?

Pompa płuczkowa musi pobrać przygotowany rozwtór płuczki i podać ją bezpośrednio do otworu wcelu:

  • smarowania narzędzia wiercącego, pompa musi działać ciągle i dopasować wydajność do postępów,
  • wypłukania powstałego urobku, dlatego musi mieć odpowiednie ciśnienie pracy,
  • zabezpieczenie ścianek otworu, odpowiednia prędkość przepływu płuczki dodatkowo szlifuje ścianki otworu, dlatego musi być stała niezależnie od głębokości.

 

Jaka pompa do płuczki wiertniczej ?

Pompa do płuczki wiertniczej powinna być dopasowana do głębokości wiercenia, możliwości technicznej maszyny. Prawidłowo dobrana pompa będzie zasysać płuczkę z dołka i podawać ją ze stałą prędkością do wierconego otworu. Pompa powinna posiadać również zapas mocy, aby w przypadku powstania zatoru miała możliwość przepchnąć urobek do góry. Najlepsza pompa do wiertnicy płuczkowej według użytkowników to pompa śrubowa. Jest wytrzymała, samozasysająca i posiada duży zapas mocy.

System płuczkowy do wiertnicy

Systemem płuczkowym do wiertnicy będziemy nazywać zespół urządzeń od przygotowania płuczki wiertniczej poprzez pompę płuczkową do urządzeń filtrujących. 

Wiertnica płuczkowa do prawidłowej pracy potrzebuje płuczki wiertniczeń do chłodzenia narzędzia wiercącego, wypłukiwania urobku oraz wzmocnienia ścian odwiertu. Dobrze przygotowana płuczka będzie spełniać swoje zadanie. Odpowiednie oczyszczenie płuczki jest ważne ze względu na pompę płuczkową, która będzie ponownie pompować płuczkę w otwór. Zawiesina piasku w płuczce nie służy pompie płuczkowej i powoduje jej zużycie.